Jump to content
Sign in to follow this  
HazZaRD

TUTORIAL - Comenzi rapide in config pentru server

Recommended Posts

xQjNAJB.png Salutare!
Am facut acest mic tutorial pentru cei care doresc sa isi creeze bind-uri rapide pe server direct in config, pentru a numai scrie de fiecare data pe say /menu pentru a se loga, /mvp pentru a alege melodia la MVP, s.a.m.d.

Pentru inceput trebuie sa ne asiguram ca nu avem bifat fisierul config.cfg pe Read-Only.
Pentru a face acest lucru ne ducem in folderul cstrike din directorul unde avem instalat CS-ul, si cautam config.cfg.
Odata gasit acest fisier dam click dreapta pe el si ne asiguram ca nu este bifat Read-Only.
Dupa ce ne-am asigurat ca fisierul nu este Read-Only dam click dreapta pe acesta si dam Open With..., dupa care selectam Notepad.
Dupa ce am facut si acest pas deschidem fisierul config.cfg iar jos, deasupra liniei exec userconfig.cfg adaugam urmatoarele linii:

• bind "f" inspect
  • bind "n" "say /menu"
  • bind "5" "say /mvp"
  • bind "6" "say /molotov"
  • bind "7" "say /skin"
  • bind "8" "say /me"
  • bind "9" "say /rank"
  • bind "0" "say /top15"

Tasele le puteti alege voi, in functie de preferinte. Dupa ce am adaugat aceste linii selectam config-ul (optional) inapoi pe Read-Only (Read-Only ajuta la protejarea config-ului cand intram pe diverse servere pentru a nu aparea bind-uri pe alte taste).

AhEmYbj.png Deasemenea exista si o versiune simplificata a acestui tutorial unde introduceti datele de mai sus direct in consola insa daca aveti config-ul pe Read-Only dupa ce iesiti din CS aceste comenzi introduse in consola nu se vor salva.

? Cam acesta a fost tutorialul, sper ca v-a fost de folos!
Daca este ceva neclar puteti lasa lejer un mesaj in acest topic si va voi ajuta cu mare placere! xQjNAJB.png

Edited by HazZaRD
  • Like 4
  • Upvote 2

UPDATE Tutorial
Este indicat sa faceti un bind si pentru /molotov, pentru a-l lua mai usor la inceput de runda.